Uppfödare

Uppfödare


Här hittar du rasringens uppfödare, både per län och i en alfabetisk lista.


Tänk på att alltid ta referenser och kolla upp hälsostatusen på föräldrarna innan du köper en kattunge, mer om vad du bör tänka på innan ditt kattköp hittar du här.


Listan bygger på uppfödarnas frivilliga medverkan, se faktarutan om du som uppfödare vill vara med på listan

Vill du som uppfödare finnas med på Maine Coon-kattens uppfödarlista?

Du måste förstås vara medlem i Maine Coon-katten!

Skicka ett mail till: webmaster@mainecoonkatten.se

  • Skriv på ämnesraden att det gäller uppfödare på Maine Coon-kattens uppfödarlista
  • Bifoga en bild i jpg eller gif format med en upplösning på minst 180 pixlar/tum och ett max-format om 300 pixlar (bredd & höjd).
  • Skriv en kort presentation om din uppfödning. Max 1000 tecken.
  • Kopiera nedanstående och fyll i dina uppgifter:
  • Stamnamn: (inkl. förbund)

  Namn:

  Ort:

  Län:

  Telefon:

  E-mail:

  Hemsida/instagram/facebooksida (kopiera in direktlänk):


Uppfödare A-Ö


Här nedan ser du Maine Coon-kattens lista över uppfödare som är medlemmar i Maine Coon-katten, i bokstavsordning.

A


S*Absolut Coon's

Eva & P-A Bjuhr

Ort: Skellefteå

Tel: 0910-852 52

e-post: evabjuhr@telia.com

Hemsida: www.absolutcoons.com


S*Acrobat's 

Susanne Lagercrantz (fd. Bjuresjö)

Ort: Stockholm

Tel: 08-791 84 91, 08-571 677 92, 0730 32 82 05

e-post: susanne.lagercrantz@telia.com

Hemsida: www.acrobats.se


S*Aloha Popoki

Eva & Göran Johansson

Ort: Täby

Tel: 08-792 02 10, 0723-11 02 10

e-post: eva@alohapopoki.se

Hemsida: www.alohapopoki.se


SE*Anjivans

Angelica Fredholm

Ort: Forshaga

Tel: 0761-66 50 91

e-post: angeliica.b@hotmail.com

Hemsida: www.anjivans.com

B


S*Baccheoni's

Marina & Pär-Johan Sporsén

Ort: Täby

Tel: 08-768 43 25, P-J mobil: 070 828 21 32

e-post: marina.sporsen@telia.com

Hemsida: www.sporsen.se/baccheonis.htm (under uppbyggnad)


SE*Bergensjö's

Sofie Bergensjö

Ort: Munka-Ljungby

Tel: 0703-898898

e-post: sofie.bergensjo@gmail.com

Hemsida: www.bergensjos.com


SE*Big cats valley

Margaretha Walther

Ort: Helsingborg

Tel: 073-6576279

e-post: margaretha.w@hotmail.se

Hemsida: bigcatsvalley.weebly. com


SE*Bisgaard

Ann-Marie Strannemalm & Jan-Erik Mikkelsen

Ort: Asarum

Tel: 0701-493004/0454-326176

e-post: elsebranemala@hotmail.com

Hemsida: www.bisgaard4.webnode.se &  www.facebook.com/SE- Bisgaard-Maine-Coon


SE*Bispbergs Mighty

Maria och Ebba Daniels

Ort: Säter

Tel: 0768485907

e-post: maria.daniels@hotmail.com

Hemsida: www.bispbergmightymainecoons.se


Biscaya BigPawz (CFF)

Hélène Holm

Ort: Uppsala

Tel: -

e-post: kontakt@biscayabigpaw.se

Hemsida: www.biscayabigpaw.se


Buffalo's (WCF)

Maria Karlsson

Ort: Karlskrona

Tel: 070-9302982

e-post: maria.lk.karlsson@gmail.com

Hemsida: http://buffaloskatteri.com/


SE*Burnt Sienna

Lisa Winder

Ort: Örebro

Tel: 0766345550

e-post: winder.lw@gmail.com

Hemsida: www.burntsienna.net

C


Carpe Feline (CFF)

Susanne Johansson

Ort: Björklinge

Tel: 018-37 21 18

e-post: carpefeline@hotmail.com

Hemsida: www.carpefeline.se


S*Country Dreams

Jeanette Norstedt

Ort: Sparreholm

Tel: 0733690211

e-post: countrydreams@telia.com

Hemsida: http://www.countrydream.se/

D


Dagdrivarn

Malin Sundqvist

Ort: Västra Frölunda

Tel: 0707-738656

e-post: info@dagdrivarn.se

Hemsida: www.dagdrivarn.se


SE*Djävulskatten

Matilda Ewerlöf

Ort: Ulricehamn

e-post: info@djavulskatten.se

Hemsida: www.djavulskatten.se


SE*Daylight Blossom

Linda Svensson Smith

Ort: Bålsta

e-post: linda@daylightblossom.se

Hemsida: www.daylightblossom.se


S*Dusty Coon's

Karin Göransson & Jeanette Carlsson

Ort: Frösön
Tel: 07032913

e-post: karin@dustycoons.com

Hemsida: www.dustycoons.com

E


SE*Eckebrings Hälsingekatten (SVERAK)

Rebecka Eckebring Eklund

Ort: Jättendal

Tel: 0707677133

E-mail: 20rebecka00@gmail.com

Hemsida: Facebook


SE*Elite Silver

Irina Gafvelin

Ort: Solna

Tel: 0707 29 48 98

e-post: info@permanentmakeupacademy.se

Hemsida: https://www.facebook.com/EliteSilverMaineCoon.se

TikTok: https://www.tiktok.com/@irinagafvelin


S*Exalicja's

Maria Ulin Norrgård

Ort: Hallstahammar

Tel: 076-8815065

e-post: maria.norrgard@hotmail.com

Hemsida: www.exalicjas.se

F


S*Flowercoon's

Marita Bergström

Ort: Hässleholm

Tel: 0451-193-66, 0709-584305

e-post: flowercoons@outlook.com

Hemsida: www.flowercoons.weebly.com

G


SE*Golden Shades

Jeanette Olsson

Ort: Bromölla

Tel: 0734-233145

e-post: jeanette@goldenshades.se

Hemsida: www.goldenshades.se


Gårvikstassen

Maja Asp

Ort: Munkedal

Tel: 0706010669

e-post: majaasp24@hotmail.com

Hemsida: www.garvikstassen.se

H


Honeysuckle's (CFF)

Anna Svensson

Ort: Dalsjöfors

Tel: 0707-693518

e-post: honeysuckles@telia.com

Hemsida: www.honeysuckles.se


SE*Healing Paws

Cecilia Björneheim

Ort: Rimbo

e-post: healingpawskatteri@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/sehealingpaws/

Instagram: https://www.instagram.com/se_healing_paws


I


S*IsaRoos Lynx

Rosemarie Oppelt

Ort: Uppsala

Tel: 0702104704

e-post: isaros.mco@gmail.com

Hemsida: http://www.isaroslynx.se/

J


SE*Jaliin's

Emmy Brunner

Ort: Kärna

Tel: 0723945571

e-post: emmybrunner95@gmail.com

Hemsida: www.jaliins.se



S*Jappcoon’s

Anna-Maria & Joakim Wede

Ort: Furulund

Tel: 0761609961

e-post: johansson_anna_maria@hotmail.com

Hemsida: https://www.facebook.com/groups/416565498927623/

K


SE*Kallerö's

Yvonne Boivie

Ort: Östhammar

Tel: 070-4505735

e-post: yvonne.boivie@gmail.com

Facebook: @Upplandskusten, Instagram: @3knas


SE*Korsár Katten

Eva-Karin & Mikael Korsár

Ort: Kopparberg

Tel: 070-55 302 87

e-post: korsarskatten@telia.com

Hemsida: www.korsarskatten.n.nu


S*Kung Cool's

Maria Isaksson

Ort: Storvik

Tel: 0736-546474 / 0290-12057

e-post: mariaisaksson71@hotmail.com

Hemsida: www.kungcools.se


L


SE*Lilla Lo's

Linda Ohlsson

Ort: Lysekil

Tel:

e-post: linda-ohlsson@live.se

Hemsida: www.lillalo.nu


S*Lisselhills

Marie Arnesson Lundberg

Ort: Falun 

Tel: 073-6401140

e-post: lisselhills@falubo.se

Hemsida: www.lisselhillsmainecoon.se


Lussebullens, SNRF (WCF)

Lisabeth Penn

Ort: Sala 

Tel: 0709664162

e-post: info@lussebullens.se

Hemsida: lussebullens.se

M


S*Maffialigan's

Viviann Sundqvist

Ort: Lunde

Tel: 0735-788488

e-post: maffialigan@gmail.com

Hemsida: www.maffialigan.com


Maine Orchid (CFF)

Åsa Ohlsson

Ort: Vänge

Tel: 0736242431

e-post: asa.ohlsson80@telia.com

Hemsida: www.maineorchid.se


Milkstreet SNRF (WCF)

Elma Hermansson

Ort: Köping

E-post: milkstreetmco@outlook.com


MissDoolittle’s Maine coon

Carina Mosén (Nina)
Ort: Kågeröd

Facebook: Mrs Doolittle


FIN*Mostlycats

Kirsi & Ari Kristola

Ort: Numminen, Finland

Tel: Kirsi +358 50 367 5647, Ari +358 40 503 1945

e-post: kirsimostlycats@gmail.com

Hemsida: www.mostlycats.fi


SE*Mora Fluffy Paws

Lena Ericson Lind

Ort: Mora

Tel: 070-9622252

E-post: lena@ericson.st

Hemsida: www.morafluffypaws.se


SE*Muzzcot

Petra Olofsson

Ort: Torslanda/Göteborg

Tel: 0707-414996, 0705-958016

e-post: mailaoss@muzzcot.se

Hemsida: www.muzzcot.se


Målehöjdens (SVERAK)

Stefan och Maria Näsström.

Ort: Örnsköldsvik.

Län: Västernorrland.

Tele: 073-065 01 99 

E-post: diesel.larsson@gmail.com 

Hemsida: https://www.malehojdens-maine-coon.se/

N


SE*Nilegardens

Nina Forsman

Ort: Nybro

Tel: 0708801566

e-post: nilegarden@bahnhof.se

Hemsida: www.nilegardens.se

O


S*Operacoon's

Lars-Olof och Marianne Hård

Ort: Sättraby, Edsbro

Tel: 0704- 22 20 64

e-post: info@operacoons.se

Hemsida: www.operacoons.se

P


S*Pearl Coon's

Anette Mårtensson

Ort: Ronneby

Tel: 0457-272 88, 0733-98 50 10

e-post: pearlcoons@gmail.com

Hemsida: www.pearlcoon.se



WCF Plymarnas

Marléne Hökgren

Ort: Växjö

e-post: coon@plymarnas.se

Hemsida: www.plymarnas.se

Facebook: https://www.facebook.com/plymarnas/

Q


SE*Queentorps

Sandra Fornåker/Fredrik Svensson

Ort: Bankeryd

Tel: 073-8285178

e-post: sassaf3@gmail.com

Hemsida: www.queentorps.se


S*Queen LeLe's Maine Coon

Camilla & Dag

Ort: Mangskog

Tel: 0702849612

e-post: kontakt@queenleles.se

Hemsida: www.queenleles.se

R


ReMaine's

Ann Engdahl

Ort: Spetsbergsgatan 3A, Göteborg

Tel: 0762-481654

e-post: ann@remaines.se

Hemsida: www.remaines.se


SE*Rubycat's

Birgitta Hellström

Ort: Uppsala

Tel: 073-3587429

e-post: birgitta-hellstrom@hotmail.com

Hemsida: www.rubycats.se


S*Rumpkullan's

Carina Hellqvist

Ort: Karlskoga

Tel: 070-552 86 11

e-post: carinahellqvist49@gmail.com

Hemsida: www.rumpkullan.se

S


SE*Sideshow     

Annika Wallin

Ort: Floda

Tel: 0737-688317

e-post: info@sideshow.nu

Hemsida: www.sideshow.nu


S*SinhTsunKitthas

Marina Hammarberg

Ort: Sandviken

Tel: 073-0652412

e-post: marina.hammarberg@gmail.com eller marina@sinhtsunkitthas.se

Hemsida: www.sinhtsunkitthas.se


SE*Snöklockan

Veronica Lindgren

Ort: Västerås

Tel: 0707911446

e-post: veronicalindgren@ymail.com


S*Stohags SNRF (WCF)

Maarit Gynnmark Helli

Ort: Örsjö

Tel: 0700 700 942

e-post: maahel71@gmail.com

Hemsida: https://www.stohags-mco.se/


S*Stortassen's

Annika & Jörgen Öhrberg

Ort: Norrköping

Tel: 073-4321232

e-post: stortassen@hotmail.com

Hemsida: www.stortassen.se


S*Sybo's

Lisa Warfvinge

Ort: Falun

Tel: 073-67 952 88

e-post: lisa_warfvinge@hotmail.com

Hemsida: www.sybosmainecoon.com

T


S*Tallkottens SVERAK/FIF'e

Brittmarie Fridh

Ort: Askersby, Odensbacken

Tel: 070-5911195

e-post: tallkottens@msn.com


S*Tassfarmen's

Annette Larsson

Ort: Norrköping

Tel: 070-3613489

e-post: nettan.tassfarmens@gmail.com


S*Tillemoras

Maria Engström

Ort: Åkersberga

Tel: 0733-44 57 54

e-post: tillemoras@hotmail.com

Hemsida: tillemoras.com

Facebook: 1634536870138025

V


S'Valley River's

Anita Mikkonen

Ort: Hedemora

Tel: 073 637 22 28

e-post: anitakmikkonen@gmail.com

Facebook: S'Valley River's Maine Coon


W

 

NO*WesterosCat

Anne Marit Berge

Ort: Fredrikstad, Østfold

e-post: mco@westeros.no

hemsida: www.westeros.no


SE*WildTail's

Camilla Lingeby

Ort: Mantorp

Tel: 070 37 20 980

e-post: camilla@wildtails.se

Hemsida: www.wildtails.se

Y


S*Ylletrollets

Peter & Ulrika Olsson

Ort: Borlänge

Tel: 0243-23 02 86

e-post: ulrika@pawpeds.com

Hemsida: www.ylletrollets.com